printlogo


آیا سکوت ممتد دولت در برابر مواضع تمجیدآمیز صهیونیست ها و آمریکایی ها به معنای تأیید آن است ؟!
آمریکا و اسرائیل: روحانی با ما همنواست

گروه بین الملل 9دی- هفته گذشته باز هم مقامی از مقامات دشمن (آمریکا و اسرائیل) سخنانی گفت که نشان می داد مواضع و عملکرد دولت یازدهم هم جهت و همسو با منافع استکباری آمریکا و اسرائیل است. رئیس اطلاعات ارتش رژیم سهیونیستی اشاره کرد که بقای  حسن روحانی در پست ریاست جمهوری فضا را برای آنها امن تر می کند.
این برای اولین بار نیست که چنین موضعی از سوی غربیها در قبال رئیس جمهور دولت اعتدال و دولتش گرفته می شود. قبل از این هم رئیس سازمان سیا، گری سیک سیاسستمدار قدیمی آمریکا، مدیر شورای ملی ایرانیان مقیم آمریکا یا همان نایاک، دیک دوربین نماینده دموکرات سنای آمریکا و... سخنانی در حمایت از دولت روحانی بر زبان رانده اند. اما نکته مهمی که ما را بر آن می دارد تا به آن بپردازیم یک سوال است؛ سوال از دولت یازدهم و رئیس جمهور محترم که چرا در برابر این مواضع هیچ موضعی نمی گیرند و سکوت می کنند؟ آیا  سخنان مقامات اسرائیلی و آمریکایی در حمایت از دولت یازدهم را قبول دارند؟ آیا نمی دانند این سخنان به معنی اعلام همنوایی دولت اعتدال با اسرائیلیها و آمریکاییها از سوی آنهاست؟
انتظار این است حداقل یک بار برای همیشه، جناب روحانی در موضعی رسمی، نظرش را نسبت به این سخنان - که علی القاعده ابراز برائت  و انزجار از حمایت مقامات رژیم کودک کش اسرائیل و دولت قاتل مردم زنان و کدوکان بی گناه و حتمی داعش آمریکا است- به صراحت اعلام کند .
در ادامه برخی از مواضع مورد اشاره مقامات آمریکایی و اسرائیلی را بازخوانی کرده ایم:

ابقای حسن روحانی در ایران فضا را برای ما بازتر می‌کند
ژنرال «هرتزی هالیوی» رئیس بخش اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی ادعا کرد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در ایران به میانه‌رو کردن جمهوری اسلامی ادامه داده و همچنین هشدار داد تضعیف گروه تروریستی داعش در سوریه به معنای قدرت گرفتن ایران و حزب‌الله در منطقه است.
هالیوی طی سخنرانی مفصل در باشگاه اقتصادی دانشگاه «تل‌آویو» با بیان اینکه رژیم اسرائیل در سال 2017 شاهد افزایش خشونت‌ها و بی‌ثباتی در «کرانه باختری» درپی اضمحلال قدرت تشکیلات خودگردان فلسطین خواهد بود، گفت: «2017 سال با‌ثباتی برای تشکیلات خودگردان نخواهد بود. عوامل زیادی هست که رهبری ابومازن (محمود عباس) را تضعیف کرده و حماس از آن‌ بهره خواهد جست».
به نوشته روزنامه «هاآرتص» وی درباره بهبود روابط با کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی طی سال‌های آینده ابراز امیدواری کرده و افزود: «ما منافع مشترکی با کشورهای سنّی داریم. آنچه رخ خواهد داد سوال دیگری است... اما فرصت بزرگ اسرائیل برای سال‌های آتی است».
در حالی که رژیم صهیونیستی از اواسط تابستان سال جاری با ترکیه توافقنامه‌ای را برای ازسرگیری مناسبات دیپلماتیک امضا کرد اما هالیوی با انتقاد شدید از سیاست‌های «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، اظهار داشت: «در 5 تا 10 سال آینده، چیزی از میراث "آتاتورک" باقی نخواهد ماند. ما شاهد روندی از تندروی مذهبی را در ترکیه شاهد هستیم.»
وی به رژیم صهیونیستی توصیه کرد در عادی‌سازی روابطش با ترکیه محتاط عمل کرده و به آهستگی پیش برود. این مقام نظامی رژیم صهیونیستی با بیان اینکه بحران سوریه به این زودی پایان نمی‌یابد، ادامه داد: «حتی اگر توافقی هم بدست آید احتمال موفقیت آن بسیار کم است. آمریکا و روسیه تلاش می‌کنند به توافق برسند اما هدف آن برداشته شدن تحریم‌ها از مسکو است.»
هالیوی با پیش‌بینی اینکه حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 در ایران پیروز خواهد شد، آن را مایه تداوم فرایند تدریجی میانه‌رو شدن سیاست‌های داخلی کشور دانسته و ادعا کرد: «طی 5 یا 6 سال آینده ما با ایران متفاتی مواجه خواهیم شد. ایرانیان در بخش مهندسی قوی هستند و در مسابقات ریاضی پیروز می‌شوند اما آنها در ایران نمی‌مانند. شاید دولت بعدی آنها را به ماندن ترغیب کند». وی درباره نبرد با داعش نیز هشدار داد تضعیف این گروه در منطقه به معنای قدرت گرفتن ایران و حزب‌الله در سوریه بوده که خبر خوبی برای اسرائیل نیست و این در حالی است که حزب‌الله تلاش می‌کند نیروهایش را برای مقابله با تل‌آویو تقویت کند.

امید سنای آمریکا به پیروزی میانه رو ها در انتخابات آینده ایران
در همین حال هفته گذشته خبری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر رایزنی جتن کری با اعضای سنا برای عدم تمدید تحریمها علیه ایران. «دیک دوربین»، ناظم پارلمانی دموکرات‌ها در سنا که دیدار بین کری و سناتورهای دموکرات را ترتیب داده در میان صحبتهایش در این باره نمی تواند تمایل او و همفکرانش را برای انتخاب مجدد روحانی و دولتش در انتخابات آینده ایران، پنهان کند. او می گوید: «کری به برجام افتخار می‌کند و جلسه را نیز با بیان این افتخار شروع کرد.» وی می افزاید: «ما در آستانه رای گیری در خصوص تحریم‌ها قرار داریم و کری در این خصوص ما را به تفکر واداشت. ما نگران آن هستیم که در انتخابات آتی ایران چه اتفاقی رخ خواهد داد و امیدواریم کسانی که به دنبال میانه‌روی هستند، در این انتخابات پیروز شوند.»

نگرانی نایاکی ها برای عدم انتخاب مجدد حسن روحانی
تریتا پارسی مدیر شورای ملی ایرانیان مقیم آمریکا (نایاک) و مجری "برنامه ایران" راکفلرها در نشریه شورای روابط خارجی آمریکا "فارین پالیسی" نوشت: بسیاری از ایرانی‌ها انتظار داشتند شرایط اقتصادی بسیار سریع‌تر از این رشد پیدا کندولی در شرایط حاضر(انتخاب ترامپ) ناامیدی از توافق در ایران بسیار گسترده شده است.
اگر وجود حسن روحانی بر صدر کار از دست برود(در انتخابات 96) یکی از قوی‌ترین حامیان توافق که اطمینانی برای "ادامه تعهدها" در تهران بود، دیگر وجود نخواهد داشت.

گری سیک:عدم دیدار روحانی با اوباما تاکتیک بود تا مورد حمله راست گراها قرار نگیرد
«گری سیک» عضو شورای امنیت ملی آمریکا در دوران  دولت‌های «جرالد فورد»، «جیمی کارتر» و «رونالد ریگان» در گفت‌و‌گو با «صدای آمریکا» از تاکتیکی بودن عدم ملاقات رییس جمهور ایران با آمریکا خبر داد.
بر اساس این گزارش، گری سیک در این گفت‌‌وگو اظهار داشت: «در صورت ورود یکی از دو عضو مهم احزاب آمریکا به کاخ سفید یعنی «هیلاری کلینتون» دموکرات و «دونالد ترامپ» جمهوریخواه اجرای برجام ادامه می‌یابد.»
وی افزود که به دلیل تقارن انتخابات هر دو نامزد ریاست جمهوری به دنبال جذب حداکثری رای دهندگان هستند.
سیک در باره سیاست خارجی ترامپ اظهار داشت: «سیاست خارجی ترامپ یک راز است. ما برخی از دیدگاه‌هایش را شنیده‌ایم اما دیدگاه‌های وی دائم در حال تغییر است. او حتی از برخی اظهاراتش عقب نشینی نیز کرد. ترامپ با بدگویی از ایران با توجه به عدم محبوبیت این کشور در بین اقشار آمریکا در پی جذب آرا است.»
مشاور سابق امنیت ملی آمریکا احتمال رویارویی نظامی ایران و آمریکا با ورود ترامپ به کاخ سفید را بسیار بعید دانست.
گری سیک درباره هیلاری کلینتون نیز افزود، او نیز که خود از پایه گذاران برجام بود، آن‌را اجرا می‌کند.
وی در این زمینه افزود: «کلینتون آشکارا بارها اعلام کرده که برجام را اجرا می‌کند. نباید به گفته وی شک کرد. سیاست کلینتون در قبال ایران عدم اعتماد است که با راستی آزمایی خلاف آن ثابت می شود. او گفته که برجام را به طور کامل اجرا خواهد کرد.»
گری سیک سیاست خارجی کلینتون در قبال ایران و متحدان آمریکا در منطقه را آمیزه‌ای از سختگیری و عملگرایی نام نهاد زیرا او منافع آمریکا را بر دیگران ترجیح می‌دهد.
وی همچنین درباره عدم دیدار حسن روحانی رییس جمهور ایران با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا نیز گفت که حسن روحانی برای رهایی از دام راستگراها که در تلاشند از انتخاب مجدد وی جلوگیری کنند، از این اقدام دوری جست. وی اظهار داشت: «اگر به نظر بیاید که روحانی به آمریکا خیلی نزدیک شده، برای او در تهران دردسر ساز می‌شود. او روزانه از سوی راستگراها به شدت مورد حمله قرار می‌گیرد. بارها گفته‌اند که نزدیک شدن روحانی به آمریکایی‌ها یعنی امتیاز دادن به آن‌ها است. حالا اگر او با اوباما دیدار می‌کرد و این دو از هم تعریف می‌کردند، این امر به نفع راستگراها و به ضرر تلاش های روحانی برای انتخاب مجدد بود.» وی در خاتمه این گفت‌وگو سخنان انتقادی روحانی از آمریکا را نیز در همان راستا برشمرد.

رئیس سیا:روحانی را میانه‌رو می‌دانیم
«جان برنان» رئیس سازمان سیا روز جمعه در اجلاس سالانه «همایش امنیتی اسپن» در بخش کوتاهی از اظهاراتش که بیشتر بر موضوع سوریه متمرکز شده بود، به موضوع ایران و توافق هسته‌ای نیز پرداخت.
برنان در پاسخ به این سوال که آیا توافق هسته‌ای تغییری در لحن و اقدامات ایران ایجاد کرده یا نه، گفت: «تصور می‌کنم که این (توافق هسته‌ای) کار درستی بود که انجام شد، چراکه جلوی پیگیری برنامه تسلیحات هسته‌ای آن‌ها را گرفت. این کار رئیس‌جمهور (حسن) روحانی را هم که از دید ما بین عناصر فعال در ایران فردی بسیار میانه‌روتر به شمار می‌آید، تقویت کرد. او باید دستاوردهای بیشتری داشته باشد تا حمایت بیشتری جلب کند، به این دلیل که در حکومت ایران بین تندروها و میانه‌روها رقابت وجود دارد.»
وی افزود: «زمانی که ما در مورد ایران صحبت می‌کنیم، برخی تصور می‌کنند که این یک کشور یکدست (از لحاظ گرایشات سیاسی) است، اما اینطور نیست. درست مثل، ایالات متحده که درون محیط سیاسی‌اش اختلاف نظر وجود دارد. بنابراین، در حالی که آن‌ها سال آینده انتخابات برگزار می‌کنند، ما به دقت اوضاع را تحت نظر خواهیم داشت تا ببینیم موازنه رقابتی که درون حکومت وجود دارد، چطور پیش می‌رود.»
رئیس آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا در مورد آقای روحانی گفت: «اما خوب به نظرم روحانی نشان داده که علاقمند است که ایران را به جامعه ملل بازگرداند. نگرانی من این است که، خوب بسیاری از ایرانی‌ها انتظار داشتند که با آزاد شدن دارایی‌های این کشور، پول به زندگی آن‌ها سرازیر شود، اما خوب این مسئله زمان می‌برد.»
وی ادامه داد: «درآمد و پولی که آزاد و وارد ایران شده، الان برای تقویت واحد پولی این کشور هزینه شده یا برای توسعه زیرساخت‌ها هزینه می‌شود، به همین جهت مشخص شدن آثار گسترده‌تر آن بر زندگی مردم ایران، کمی زمان می‌برد.»
برنان در ادامه در پاسخ به این سوال که برجام چه تأثیری بر روابط دوجانبه تهران و واشنگتن داشته، گفت: «در حال حاضر مذاکرات گسترده‌ای میان دولت ایالات متحده و دولت ایران در مورد برخی از موضوعات حل‌نشده در جریان است، از جمله در مورد اینکه نظام مالی بین‌المللی چطور باید با ایرانی که حالا کمتر در محاصره تحریم‌ها قرار دارد، رفتار کند. بنابراین گفت‌وگوها ادامه دارد و طرف ایرانی هم ناراحتی‌هایی دارد. با این حال تصور می‌کنم که تا الان پایبندی به توافق خوب بوده است. معتقدم که اوضاع دارد خوب، پیش می‌رود. آهسته، اما خوب.»
 


Page Generated in 0/0059 sec