printlogo


فقط 35 هزار میلیارد تومان از درآمد ۸۰ هزار میلیاردی دولت از هدفمندی یارانه‌ها به مردم پرداخت می‌شود
دولت، معادل پول یک سال یارانه ملت را خورد!


حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه هفته گذشته در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص پاداش پایان خدمت کارمندان دولت گفت: کمیسیون تلفیق مصوب کرده بود حداقل این پاداش، پنج برابر حداقل حقوق باشد اما این فکر زیاد منصفانه نبود زیرا حقوق برخی تضییع می شد، در نهایت کمیسیون تلفیق 7 برابر را تصویب کرد.
 حاجی بابایی با نقد عملکرد دولت در هدفمندی یارانه ها گفت: کل هزینه هایی که از هدفمندی یارانه ها می کنیم 35 هزار میلیارد تومان را به مردم می دهیم و حدود 7 هزار میلیارد تومان بابت مالیات بر ارزش افزوده و عوارض شهرداری هزینه می کنیم در صورتی که براساس کارشناسی هایی که انجام شده درآمدما از محل هدفمندی یارانه ها در سال 95 رقمی بین 76 هزار میلیارد تا 80 هزار میلیارد تومان است.
 وی گفت: از این مبلغ 80 هزار میلیارد تومان، فقط 42 هزار میلیارد تومان را به مردم تحت عنوان یارانه به پرداخت می‌شود و مابقی این مبلغ به حساب خزانه  واریز نشده است در صورتی که طبق مصوبه قانون باید به حساب خزانه واریز می‌شد، اما این مبلغ را عوامل تولید هزینه کرده اند.
حاجی بابایی با بیان اینکه برنامه هدفمندی یارانه ها یک برنامه پنج ساله است، گفت: چرخه پرداخت یارانه هاباید تا زمانی که دولت برنامه جدیدش را به مجلس ارائه کند ادامه یابد.
  او با اشاره به اینکه تا امروز کسی نگفته درآمد دولت از هدفمندی یارانه ها چقدر است افزود: این رقم در سال 95 حدود 80 هزار میلیارد تومان و در سال قبل 69 هزار میلیارد تومان بوده است که فقط حدود 35 هزار میلیارد تومانش به مردم پرداخت می شده و رقمی حدود پنج هزار میلیارد تومان به توسعه شهری اختصاص می یافته است.
 حاجی بابایی ادامه داد: تا کنون عوامل تولید نمی گذاشتند مازاد این درآمد به حساب خزانه واریز شود.
 او با ابراز تأسف به سهم مردم از یارانه ها افزود: از اجرای این طرح تا کنون سهم هر فرد 45 هزار و 500 تومان بوده که با توجه به افزایش تورم سالانه قدرت این مبلغ فقط هشت هزار تومان است، این در شرایطی است که هزینه برق مصرفی مردم از زمان شروع پرداخت یارانه ها حدود پنج برابر شده است، این یعنی عدم تطابق برنامه های مدیریتی دولت.
  رئیس کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: برای رفع مشکلات این چنینی باید درآمدها شفاف و نظارت ها دقیق تر گردد.


Page Generated in 0/0055 sec