printlogo


بررسی لایه‌های پنهان عملکرد وزارت راه در 3.5 سال گذشته
وزیر اشتباهی!

متاسفانه این روزها شاهد رخ دادن حادثه تلخی برای هموطنان‌مان بودیم. برخورد شدید دو قطار مسافری که منجر به کشته ‌شدن ده‌ها تن از هموطنان‌مان شد. برخوردی که تعداد زیادی از ایرانیان را داغدار کرد و آذربایجان را در سوگ فرو برد تا جایی که در آذربایجان شرقی عزای عمومی اعلام شده است و همه هموطنان‌مان در حال همدردی با داغدیدگان هستند. در این شرایط اما آنچه جای تعجب و تاسف دارد نحوه برخورد وزیر راه‌وشهرسازی به عنوان عالی‌ترین شخص مسؤول در این حادثه است.
واکنش آقای آخوندی به این مساله خلاصه شده است در اینکه به خانواده‌های داغدار اطمینان بدهد همه مسافران بیمه بوده‌اند و پول خون هر کسی که جان باخته است پرداخت خواهد شد و لذا نگرانی وجود ندارد و اوضاع تحت کنترل است! از "مزخرف دانستن مسکن مهر" تا "انگ کمونیستی بودن قانون اساسی"، از "افتتاح کترینگ اتریشی یک شرکت ریلی" تا "حضور در گالری‌های رنگارنگ"، از "نظریه پردازی‌های اقتصادی" تا "حضور در جشنواره‌های هنری" را می‌توان ماحصل عملکرد ۳.۵ ساله عباس آخوندی وزیر کم کار اما پرحاشیه دولت یازدهم دانست.
آنچه از دید رسانه ها و مسئولین مغفول مانده است پرداخت به کارنامه آخوندی در این روزها و بررسی وعده هایی که هیچ گاه عملیاتی نشدند، است. شاید برخی ها عباس آخوندی را در قاب این اتفاق صرف تجزیه تحلیل کنند که قطعا این اتفاق با توجه به شرایط ایجاد شده برای مجموعه دولت خاصه وزارت راه، اتفاقی مطلوب خواهد بود! چرا که خلاصه کردن عملکرد جناب آخوندی در حادث شدن ماجرای قطار ارفاق بزرگی به آخوندی است چرا که باید کارنامه وزارتخانه با مدیریت آخوندی در این سه سال (از ضربه فنی کردن بخش مسکن تا برخورد دو قطار و...) به تفصیل و کامل بررسی شود. کارنامه ای که بیش از آنکه آورده ای برای مردم داشته باشد، وعده و وعید بوده است.
در ادامه به مهمترین وعده های آخوندی که مشخص نیست در چه بخشی قرار دارد، آمده است:


وعده هایی که برای مسکن مهر داده شده بود

18/3/93  عباس آخوندی
(وزیر راه و شهرسازی)  ما می‌خواهیم طرح مسکن مهر را حتماً در سال 94 به اتمام برسانیم.
29/5/93  عباس آخوندی  بخش اعظم مسکن مهر در سال ۹۳ به اتمام می‌رسد و اگر واحدی باقی ماند، در سال ۹۴ به اتمام می‌رسد.
28/10/93  اصغری مهرآبادی
(قائم مقام وزیر در مسکن مهر)  حتی اگر تسهیلات مسکن مهر هم پرداخت شود باز هم نمی‌توان سال آینده را به عنوان سال اتمام پروژه‌ها دانست.
14/6/94  عباس آخوندی  سعی می کنیم بخش عمده‌ای از واحدهای مسکن مهر را در سال جدید و مابقی را در سال 95 به اتمام برسانیم.
4/5/94  اصغری مهرآبادی
(قائم مقام وزیر در مسکن مهر)  احتمال این‌که پروژه‌ها حتی در سال 1395 هم تمام نشود وجود دارد.
9/6/94  فریبرز واحدی
(مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران)  فکر می‌کنم که اتمام یک تعداد از واحدهای مسکن مهر در شهر پردیس به سال 96 کشیده شود.


وعده های محقق نشده در زمینه مسکن اجتماعی،  مسکن امید برای کارگران مستاجر، و مسکن اقساطی

آذر 92  گزارش 100 روزه عملکرد
وزارت راه و شهرسازی  مولفه‌های اساسی طرح مسکن اجتماعی توسط کارگروه های متخصص در حال بررسی است تا در اولین فرصت از این طرح رو نمایی شود.
21 شهریور 93  عباس آخوندی  طرح مسکن اجتماعی نیز که قرار است جایگزین طرح مسکن مهر شود، از اواخر سال جاری (سال 93) کلید می‌خورد
2 شهریور 94  گزارش عملکرد دو ساله حوزه مسکن وزارت راه و شهرسازی  این برنامه پس از بررسی‌های کارشناسی و کسب نظرات دست اندرکاران، تدوین و نهایی شده است که ان شاءالله به زودی رونمایی خواهد شد

وعده های مربوط به کنترل سوداگری در بازار مسکن

4 شهریور 92  عباس آخوندی  هر کاسبی باید مالیات کسب و کار خود را پرداخت کند. معتقدم کسی که یک خانه دارد باید از پرداخت مالیات معاف شود، اما کسی که شغلش خرید و فروش مسکن است باید مالیات پرداخت کند. برای این کار باید قوانین مالیاتی اصلاح شود، با این کار عرضه مسکن افزایش یافته و قیمت مسکن به شدت کنترل خواهد شد
10 مهر 92  عباس آخوندی  به طور قطع باید تجدید نظر در عرصه قانون مالیات در موضوع اجاره، فروش و فعالیت‌های تجاری در حوزه مسکن شود که ان شاء الله این کار انجام خواهد شد.
24 آذر 92  عباس آخوندی  آخوندی درباره اخذ مالیات از خانه های خالی با اشاره به آمار مرکز آمار ایران مبنی بر وجود 450 هزار واحد مسکونی خالی در تهران، تصریح کرد: مالیات تصاعدی داستان سوداگری را پایان می دهد.
2 شهریور 94  نامه آخوندی به رئیس مجلس شورای اسلامی  درخواست حذف مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه از لایحه اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم با توجیه اثر رکودی این مالیاتها.

وعده های وزیر راه و شهرسازی برای جلوگیری از استیضاح

2 روز قبل از استیضاح مهر 94  عباس آخوندی  آمادگی  ساخت یک میلیون مسکن در آینده

2 روز قبل از استیضاح مهر 94  عباس آخوندی  تصویب شدن وام 100 میلیونی ساخت در آینده
2 روز قبل از استیضاح مهر 94  عباس آخوندی  احداث ۷ فرودگاه بین‌المللی در اطراف تهران تا سال ۱۴۰۴
 


Page Generated in 0/0058 sec