printlogo


رهبر انقلاب در طول مذاکرات بارها فرمودند که در جزئیات مذاکرات دخالت نمی کنند
برجام، نتیجه عملکرد این تیم است نه رهبر انقلاب

9دی- این روزها و درست زمانی که برجام در حال نشان دادن چهره واقعی خود به مردم است و با فرا رسیدن موعد پاسخ‌گویی، حسن روحانی در سخنانی که کاملاً فرار به جلو محسوب می‌شود تلاش کرد تا مسئولیت مذاکرات را به طور کامل به گردن رهبر معظم انقلاب بی اندازد تا به این ترتیب اولاً از میزان فشارها و انتقادات بر روی خود بکاهد ثانیاً بار مسئولیت ایرادات و اشکالات فراوان و ضعف‌های برجام را از دوش خود بردارد.
البته در طول سه سال مذاکرات هسته ای، تنها روحانی نبود که به گونه ای سخن بگوید که بارِ مسئولیت خطاهای احتمالی به گردن رهبری بیفتد. هاشمی رفسنجانی، علی لاریجانی، محمدجواد ظریف، علی اکبر ولایتی، اکبر ناطق نوری و عباس عراقچی هریک تاکنون شبیه به این سخن را که «رهبر انقلاب در جریان همه جزئیات مذاکرات هستند» اظهار کرده اند. هفته گذشته نوبت به حسن روحانی رسیده بودکه برای فرار از پاسخ گویی به نقض برجام و بدعهدی آشکار آمریکا به گونه ای سخن بگوید که گویا اگر هم مشکلی هست بر گردن رهبریست! اصولا مسئولیت ها را به گردن ولیّ انداختن و شانه خالی کردن از پذیرش اشتباهات از شگردها و روش های قدیمی تحمیل کنندگان است. آن روز برای فرار از پاسخگویی به انتقادات مستدل منتقدین از رهبری هزینه می کردند و امروز که درستی آن انتقادات ثابت شده و خسارت محض بودن برجام روشن گردیده، باز هم رهبری را عامل این اتفاق معرفی می کنند. انگار نه انگار که پافشاری ها و عجله های همین خواص مسئول و همین تیم بود که در نهایت به تصویب 20 دقیقه ای برجام در مجلس منجر و امضای مشروط رهبری-که البته هیچگاه دولت به هیچ یک از شروط 9گانه رهبری عمل نکرد- منجر شد.
حسن روحانی در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه تهران در این‌باره می‌گوید: « ما هیچ قدمی در مسئله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم، جلسه گذاشتیم و ایشان نامه‌های مکتوب‌شان است نامه‌هایی که به بنده خطاب کرده‌اند و دستوری که بنده بر روی نامه‌های ایشان داده‌ام، هیچ نامه‌ای نبوده که ایشان بنویسد و من دستور قاطع ندهم که عین آنچه که ایشان گفته‌اند باید اجرا شود..... آن نکاتی که ایشان در آن نامه فرموده بود به حول و قوه الهی اجرا و عمل کردیم، چه باعث شد امید به آینده و اجماع در کنار هم؟ شما می‌دانید تصمیماتی که راجع به مسائل مذاکراتی ما اتخاذ می‌شد در برخی موارد ساعت‌ها خدمت مقام معظم رهبری جلسات تشکیل می‌شد، بنده اینها را می‌گویم مطلع باشید از تاریخ کشور و روند کار. البته یک روزی همه اینها به طور طبیعی و در زمان خودش منتشر خواهد شد. ....اگر رهبری انقلاب تایید و حمایت نکرده بودند و هدایت نکرده بود و اگر مجلس رای نداده بودند و اگر همه با هم نبودیم نمی‌توانستیم.»
اما در رابطه با این سخنان  باید به چند نکته اشاره کرد:

1- اظهارات حسن روحانی مسبوق به سابقه بوده و در زمان‌های حساسی چون ایام مذاکرات حامیان توافق هسته‌ای و ذوق‌زدگان بارها و بارها از این شیوه نخ نما شده برای تمام کردن کار! استفاده کرده بودند؛ چنان‌که ناطق نوری 11 اسفند 93 در این باره می‌گوید: «مذاکرات هسته ای با غرب از دولت قبلی آغاز شد و در حال حاضر نیز مقام معظم رهبری بر روند مذاکرات هسته ای اشرافیت کامل دارند.» بعدتر نیز علی مطهری  15 فروردین 94  در گفتگو با ایرنا می‌گوید: رهبر معظم انقلاب بر بیانیه لوزان نظارت دقیق داشته اند. دو روز بعد نیز نیز مسعود پزشکیان در گفتگو با ایرنا با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب بر مذاکرات نظارت دارند و اگر پشتیبانی و نظارت ایشان بر مذاکرات لوزان نبود، تندروها ، جنگ طلب ها و آنها که از تحریم سود می برند نمی گذاشتند هرگز چنین نتایجی از مذاکرات به دست آید، گفت: «مخالفین داخلی نتایج نشست لوزان با اسراییل در یک صف قرار گرفته اند.»

2- این دست اظهارات که حسن روحانی امروز مجدداً آن را مطرح کرده است، مسئله‌ای بوده  که پیشتر رهبر معظم انقلاب پاسخ‌ آن را داده بودند و به تعبیری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه الله) با پیش بینی این روزها "دفع دخل مقدر" کرده‌اند. چنان‌که ایشان در دیدار با مداحان در بیستم فروردین سال گذشته با اشاره به این مسئله خاطر نشان کردند: «نکته‌ی بعدی این است که بنده در جزئیّات مذاکره دخالتی نکردم، بازهم نمیکنم؛ من مسائل کلان، خطوط اصلی، چهارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین کشور همواره گفته‌ام؛ عمدتاً به رئیس جمهور محترم که ما با ایشان جلسات مرتّب داریم، و موارد معدودی هم به وزیر محترم خارجه؛ خطوط اصلی و کلّی. جزئیّات کار، خصوصیّات کوچک که تأثیری در تأمین آن خطوط کلان ندارد، مورد توجّه نیست؛ اینها در اختیار آنها است، میتوانند بروند کار کنند. اینکه حالا گفته بشود که جزئیّات این مذاکرات تحت نظر رهبری است، این حرف دقیقی نیست.» نکته جالب توجه این است که رهبر انقلاب حتی همه مشکلات اصلی را در جزئیات مذاکرات دانسته و تصریح می‌کنند: « همه‌ی مشکل بر سر آن جزئیّاتی است که بنا است بنشینند و یکایکِ آنها را بحث کنند... همه‌ی مشکل بعد از این است. ممکن است طرف مقابل که یک طرفِ لجوج، بدعهد، بدمعامله، اهل دبّه در آوردن، اهل چک‌وچانه کردن، اهل از پشت خنجر زدن و اهل این‌جور کارها و سیاه‌کاری‌ها است، سرِ جزئیّات بخواهد کشور ما را، ملّت ما را، مذاکره‌کنندگان مارا در یک دایره‌ای محصور کند...»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه الله) در ادامه نیز مسئله هدف بسیار " لغو کامل و یک‌جای تحریم‌ها" را از جمله مواردی می‌دانند که باید در جزئیات مذاکرات رقم بخورد. ایشان در این‌باره می‌گویند:« مطلب بعدی که ما به مسئولین گفتیم و به مردم هم عرض میکنیم، این است که در این جزئیّات مذاکرات - که خیلی هم این چند ماه آینده مهم است - اتّفاقی که باید بیفتد این است که تحریمها به‌طور کامل و یکجا بایستی لغو بشود. اینکه یکی از آنها میگوید تحریمها شش ماه دیگر لغو میشود، یکی میگوید نه ممکن است یک سال هم طول بکشد، یکی دیگر میگوید ممکن است از یک سال هم بیشتر بشود، اینها بازیهای متعارف معمول اینها است؛ اینها هیچ قابل اعتناء و قابل قبول نیست؛ تحریمها بایستی ــ اگر چنانچه حالا خدای متعال مقدّر فرموده بود و توانستند به یک توافقی برسند ــ در همان روز توافق به‌طور کامل لغو بشود؛ این باید اتّفاق بیفتد. اگر قرار باشد که لغو تحریمها باز متوقّف بشود بر یک فرایند دیگری، پس چرا ما اصلاً مذاکره کردیم؟ اصلاً مذاکره و نشستن پشت میز مذاکره و بحث کردن و بگومگو کردن برای چه بود؟ برای همین بود که تحریمها برداشته بشود؛ این را باز بخواهند متوقّف کنند به یک چیز دیگری، اصلاً قابل قبول نیست.»
لذا پر واضح است که مسئولیت تصنعی شدن صنعت هسته‌ای کشور در قبال آن‌چه که رئیس بانک مرکزی روحانی "تقریباً هیچ" می‌خواندش، تنها و تنها بر عهده رئیس جمهور و تیم مذاکره کننده‌ای هسته‌ای است؛ چرا که با " قراردادن تخم‌مرغ‌های خود در سبد جلب اعتماد دشمن" خسارت محضی آفریدند.

3- مسئله مهم دیگری که نباید از آن غافل شد نامه‌ بسیار مهمی رهبر انقلاب به حسن روحانی در 29 مهر سال گذشته است که به الزامات اجرای برجام می‌پردازد؛ بهتر است که رئیس جمهور به جای آسمان و ریسمان بافتن در یکی از سخنرانی خود به دقت توضیح دهد که کدام یک از این شروط رعایت کرده است؟ متاسفانه باید اذعان داشت که "خوش‌بینان به کدخدا" نه‌تنها به هیچ یک از این شروط پایبند نبودند بلکه پیشتر نیز بسیاری از خطوط قرمز تعیین شده توسط رهبر معظم انقلاب را پشت گوش نهاده‌اند؛ چنان‌که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ابتدای سال خود در مشهد مقدس در این باره می‌گویند: وزیر خارجه‌ی محترم ما در مواردی به بنده گفت که ما [مثلاً] اینجا را یا این خطّ قرمز را دیگر نتوانستیم حفظ کنیم.


Page Generated in 0/0059 sec