printlogo


کدخدایی در واکنش به اظهارات سخنگوی دولت درباره تأیید صلاحیت روسای جمهور در دور دوم
هیچ تضمینی برای تأییدصلاحیت روحانی وجود ندارد

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان هفته گذشته در گفتگویی نسبت به اظهارات نوبخت واکنش نشان داد.
کدخدایی در بخشی از این گفتگو در پاسخ به سئوالی در مورد تایید صلاحیت روسای جمهور در دوره دوم، گفت: هیچ تضمینی در این جهت نبوده و نیست. قانونا شورای نگهبان در همه ادوار صلاحیت روسای جمهوری مستقر را هم دقیقاً بررسی کرده است. حالا در این چند دور گذشته نتیجه مثبت بوده است. این رویه قانونی و همیشگی شورای نگهبان بوده و طبیعتاً همیشه هم اجرا خواهد شد. سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع فتنه و نقش آن در رد صلاحیت افراد گفت: قطعاً کسانی که در فتنه شرکت داشتند، این به عنوان یک ملاک و معیار برای شورای نگهبان هست که در بررسی صلاحیتها این مساله را بررسی کند. اگر به این نتیجه رسیدند که صلاحیت ندارد اعلام می‌شود و اگر هم به این نتیجه رسیدند که صلاحیت دارد خوب باز اعلام می‌شود. شورای نگهبان این اختیار قانونی را دارد که چنین وضعیتی را بررسی کند و برای شورای نگهبان هم این مساله مهم است. همانطور که برای همه مردم و مسئولین شرکت در فتنه یک معیار مهم است در ارزیابی صلاحیت‌ها.»
صحبت های کدخدایی در واکنش به سخنانی است که یک روز قبل از آن محمد باقر نوبخت در مورد موضوع کاندیداتوری و رد صلاحیت روحانی بیان کرده بود.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود که در جمع خبرنگاران پارلمانی و در محل کمیسیون اصل نود مجلس برگزار شد، درباره سکوت روحانی در نشست تلویزیونی درباره کاندیداتوری در انتخابات اظهار کرد: آقای دکتر سکوت نکردند. ایشان پاسخ دادند که این موضوع از نظر زمانی وجهی ندارد. چه بگویند؟ از الان بگویند کاندیدا می شوند؟ در این صورت که ایشان هر صحبتی بکنند شما آن را در قواره یک کاندیدا ارزیابی می کنید. وی تاکید کرد: هر چیزی دوره ای دارد و برای ثبت نام در انتخابات حتی در روز آخر ثبت نام نیز می توان به ستاد انتخابات رفت. سخنگوی دولت همچنین درباره احتمالاتی که برخی در رسانه ها در خصوص رد صلاحیت روحانی مطرح می کنند گفت: ردصلاحیت روحانی حرف پوچ و بی ربطی است و چه ضرورتی دارد ذهن جامعه را درگیر آن کنیم.
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات هفته گذشته رئیس قوه قضائیه در خصوص طبق گفته بابک زنجانی برخی از پول‌ها به ستاد انتخاباتی روحانی داده شده است،‌ گفت: چنین صحبتی را نشنیده‌ام اما همواره دولت در این پرونده مطالبه‌گر بوده و بر ضرورت پیگیری و برگرداندن اموال و دارایی مردم مصر بوده است. اکنون این پرونده در اختیار قوه قضائیه است و انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر رسیدگی و تعیین
تکلیف شود. نوبخت همچنین تأکید کرد: قوه قضائیه از استقلال کافی برخوردار است. تقاضای ما این است که هر ادعایی را بابک زنجانی مطرح کرده رسیدگی شود و نتیجه آن اعلام و مطرح شود. ما آمادگی داریم هر نوع اطلاعات را به دستگاه قضا ارائه کنیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره اظهارات خوش بینانه روحانی در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: چرا خوش‌بین نباشیم؛ وقتی شاخص تورم در سال ۹۲ قدرت خرید مردم را نشان می‌دهد بالای۴۰ درصد بود و امروز به بیش از ۷ تا ۸ درصد رسیده نشان می‌دهد که کار دشواری انجام شده است. رشد اقتصادی آن زمان نزدیک منفی ۷ درصد بود و امروز بر اساس آمار رسمی مرکز آمار ۶.۵ درصد و بانک مرکزی ۷.۵ درصد شده که نشان‌دهنده انجام سرمایه‌گذاری‌ها و تکمیل طرح‌های نیمه تمام است.


Page Generated in 0/0054 sec