printlogo


سایه روشن سیاست

معاون اول قوه قضاییه مطرح کرد
درباره برجام خیلی چیزها را نگفتند!
حجت الاسلام محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری با خبرنگاران گفت: یکی از عواملی که باعث کاهش جرم می‌شود معرفی مجرم به جامعه است فردی بیش از هزار میلیارد تومان را که با دوز و کلک برده حالا می‌خواهیم معرفی کنیم، می‌گوییم «ج.م» خب این یعنی چه؟ مردم مسخره می‌کنند. تلویزیون جرات پخش تصویر سارق مسلح را ندارد.
معاون اول قوه قضاییه گفت: این روزها مطلبی را می شنویم که از یک جهت بسیار خوب است و از جهت دیگر برخورد ابزاری می‌شود، می‌گویند باید شفاف باشد خب این بسیار خوب است؛ اما در برخی موارد و اینکه شفافیت با شفافیت نمایی فرق دارد. در برجام خیلی از حاشیه‌ها بود که بعداً لو رفت، در مورد فیش های حقوقی مردم از همه ما خصوصا دولت سوال دارند، مثلا می گویند همه بانک های دولتی ما سود ده هستند یا زیان ده؟ کسی پیدا نمی شود بگوید همه سود ده هستند. کسانی که از این شرکت ها و بانک هایی که سودده نبودند پاداش میلیاردی گرفتند چرا موضوع بسته شد؟
وی ادامه داد: من از قول ایرنا مطلبی را دیدم که رییس جمهور گفته حساب های قوه قضاییه باید شفاف شود کسانی که می دانند و حق را می پوشانند بدانند مسایل حساب های قوه کاملا شفاف است، نمایندگان مجلس اسناد آن را دیده اند.
معاون اول قوه قضاییه گفت: از سال ٧٤ تا امروز همه در جریان هستند و موضوع روشن است. من تحلیلم این است یک فشار مضاعفی را بر قوه قضاییه و برخی نهادها وارد می کنند و تا زمان انتخابات ادامه می دهند. علت این است قوه دارد با دانه درشت ها، آقازاده های متخلف و صاحبان قدرت برخورد
می کند.
وی افزود: شما نگاه کنید طی هفته های گذشته چه کسانی بازداشت شدند، بسیاری از تخلفات از سیستم بانکی است به جای اینکه آن را درست کنند این حرف ها را می‌زنند. برخی از همین آقایان که اخیرا بازداشت شدند ٦٠٠ تا هزار میلیارد بدهی دارند، یک نفر که الان پرونده اش باز است در چند ماه بیش ٦٠٠ چک برگشتی داشته است.
اژه‌ای گفت: چرا نباید اسامی اینها اعلام شود، حیف که قانون اجازه نمی‌دهد اسم ببرم. خب چرا بدهی بانک ها به دولت و دولت به بانک مرکزی را شفاف نمی‌کنید؟ اینها منابع ما را از بین می برد یا یک سرقت ضبط ماشین؟ سرقت ضبط ماشین بد است و آن فرد مجرم و باید با او برخود شود اینها بد نیست؟
وی افزود: ایرنا باز از قول روحانی نقل کرده ما حاضریم یک سامانه برای دخل و خرج دولت راه اندازی کنیم، خب چرا نمی کنید؟ چه کسی جلوی شما را گرفته است. یا دیگری ادعا کرده حاضریم منابع انتخاباتی مان را شفاف کنیم. به شرط اینکه بقیه هم این کار را کنتد چرا شرط می گذارید خب شما انجام دهید.
اژه‌ای تصریح کرد: الان از شما می پرسم برای ستاد انتخاباتی ریاست جمهوری یک نفر چقدر پول لازم است قطعا بالاتر از ٢٠ میلیارد؛ خب شما بگویید این پول از کجا آمده؟


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:
صدور قطعنامه‌های حقوق بشری علیه ایران، موفقیت آمریکا ست
جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا صدور قطعنامه‌های شورای حقوق بشر بر ضد کشورهایی مثل سریلانکا و ایران را موفقیت این کشور در شورای حقوق بشر دانست و گفت: ما خشنودیم که عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هستیم. ما از زمانی که به این شورا ملحق شده‌ایم، تلاش‌های زیادی کرده‌ایم تا به شورا کمک کنیم تا درک کند که از طریق همکاری با طیف گسترده‌ای از کشور‌ها، پتانسیل‌های زیادی دارد، هرچند برخی اعضا سوابق ضعیفی در بخش حقوق بشر دارند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی مغرضانه افزود: ما به موفقیت‌های خود در شورای حقوق بشر از زمان پیوستن به شورا افتخار می‌کنیم، این موفقیت‌ها شامل ایجاد کمیسیون‌های تحقیق برای سوریه، کره شمالی و بروندی می‌شود و همچنین شامل قطعنامه‌های مختص کشورهایی مثل سریلانکا، ایران و برمه (میانمار) می‌شود. این قطعنامه‌ها تمرکزشان روی ترویج حق آزادی و تجمع می‌باشد. کربی گفت: این تلاش شامل نخستین قطعنامه در سازمان ملل می‌شود که باعث شد گروه کار‌شناسی مستقل در زمینه خشونت و تبعیض بر مبنای جنسیت
تشکیل شود.
 


Page Generated in 0/0074 sec