printlogo


سایه روشن سیاست

آیت الله نوری همدانی:

بانک ها دست از رباخواری بردارند!

آیت‌الله نوری همدانی چهارشنبه گذشته در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم به موضوع ربا در فعالیت‌های بانکی اشاره کرد و گفت: امروز بانک‌های خارجی در دست یک درصد از ثروتمندان بوده و این افراد با رباخواری چاق‌تر شده؛ روز به روز پول آنان بیشتر و ۹۹ درصد دیگر مردم فقیرتر می‌شوند.  ما مسلمانیم و ربا در اسلام حرام است، اگر در مقابل یک قرض، پول بیشتری گرفته شود، حرام و ربا است و متأسفانه این کار در بانک‌های ما انجام می‌شود.

 گرفتن زیادی فقط در یک مورد مجاز است، اگر در هنگام قرض و به عنوان شرط ضمن عقد توافق شود که اگر تا فلان تاریخ آورده نشود، باید فلان مقدار جریمه دهد، مشکلی نیست؛ اما در بانک‌ها از این موضوع سوءاستفاده شده و در قراردادهای خود آورده‌اند که اگر یک ماه دیر شود، فلان مقدار؛ اگر یک ماه و پنج روز دیر شود، فلان مقدار و ...؛ که در این صورت این جریمه‌ها را روی بدهی افراد کشیده و برای آن جریمه نیز مجدد جریمه دریافت می‌کنند که این مسائل، ربا است. جریمه را فقط یک مرتبه می‌توان دریافت کرد؛ نه اینکه برای آن مدل‌های گوناگون ساخته و روی جریمه نیز مجددا جریمه دریافت کنند.  اگر بانک‌ها از این کار خود دست برندارند، در درجه اول مردم باید پول را به بانک‌ها نداده؛ خود استفاده کرده و اشتغال‌زایی کنند و در درجه دوم، نیازمند به یک قانون قاطعی هستیم تا جلوی این مدل فعالیت بانک ها گرفته شود.

 

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

لاریجانی در برابر مصوبات غیرقانونی دولت یازدهم سکوت می کند!

سید ناصر موسوی لارگانی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ما از آقای دکتر لاریجانی، ریاست محترم مجلس انتظار داریم همان طور که در دولت گذشته روزی یکی دو تا از مصوبات آن دولت را مغایر با قانون اعلام و آن مصوبات را لغو می‌کرد در دولت فعلی نیز این روند را ادامه دهد. در دولت یازدهم مصوبات زیادی وجود دارد که با قوانین مصوب مجلس مغایرت دارد که متأسفانه آقای رییس درباره آنها اعلام موضع نمی‌‌کند. نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: مواد 1 و 2 دستورالعمل اجرایی تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه قاچاق کالا و ارز که به تازگی توسط هیئت دولت تصویب شده است صراحتا با برخی مواد قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مغایرت دارد. وقتی قانون مصوب مجلس تصریح دارد که هم کالای خروجی قاچاق و هم کالای ورودی قاچاق جزء کالاهای قاچاق محسوب می‌شود و در قانون قید کلیه کالاهای قاچاق آورده شده است پس چرا مواد 1 و 2 دستورالعمل اجرایی تبصره 4 ماده18 مصوب هیئت دولت تنها برای کالاهای قاچاقی که قصد خروج دارند ضمانت برخورد قضایی قرار داده است؟ پس تکلیف کالاهای قاچاق ورودی چه می‌شود؟  اگر مواد 1 و 2 آیین نامه اجرایی تبصره 4 ماده 18 اصلاح نشود سریعا باید توسط ریاست محترم مجلس باطل اعلام شود تا مانع رانت خواری و سودجویی عده‌ای شود. موسوی لارگانی در پایان با اشاره به جایگاه و اختیار قانونی خود تاکید کرد: درصورتی که مواد 1 و2 دستورالعمل تبصره 4 ماده 18 اصلاح نشود، ریاست محترم مجلس باید این مصوبه دولت را  باطل کند و در غیر اینصورت به عنوان نماینده مردم به وظیفه قانونی خود در قالب طرح سئوال و حتی براساس ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس درخواست طرح تحقیق و تفحص برای پیگیری این موضوع را خواهم داد.

 

ترس دو تابعیتی ها از منافقین

از جشنواره فجر تا مطبوعات اصلاح طلب

هفته گذشته بهروز افخمی در برنامه تلویزیونی هفت بار دیگر با انتقاد از داوری در جشنواره فیلم فجر گفت:این ماجرای ترسناکی است که ۵ نفر از داوران تابعیت دوگانه دارند  یک نفرتابعیت آمریکا و ۴ نفر  کانادا. من خودم در کانادا زندگی کرده ام. فکر کنید کسی که می خواهد به فیلم ماجرای نیمروز جایزه بدهد در حالیکه در آنجا خانه و زندگی دارد طبعأ می ترسد، چرا که منافقین از حزب کارگر کمونیستی اراذل ترند. مسعود فراستی نیز افزود: یکی ازهمین  آقایان از من پرسید نظرت درباره فیلمها چیست گفتم ویلایی ها و ماجرای نیمروز- گفت دومی را که نمیشود انتخاب کرد!

همچنین هفته گذشته مجله اصلاح طلب چلچراغ عکس روی جلد خود را به فیلم ماجرای نیمروز اختصاص داد؛ بعد از آن بود که کاظمی سردبیر این مجله  در حساب شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «ماجرای نیمروز ارزش آن را داشت که به خاطرش چلچراغ را رها کنم. مجله‌ای که دوستش داشتم و دارم اما نتوانستم منطق مخالفت برخی مدیران اصلاح طلب آن را با جلد شدن این فیلم درک کنم و در نهایت تصمیم به استعفا از سردبیری مجله محبوبم گرفتم. شاید ماجرای ترس داوران دوتابعیتی جشنواره سی‌وپنجم فیلم فجر از جایزه دادن به این فیلم، در بدنه مطبوعات هم رخنه کرده. ترسی که ریشه در «تابعیت دوگانه» افرادی دارد که نمی‌خواهند با توجه نشان دادن به فیلمی ضد منافقین، در خارج از مرزها دچار مشکل شوند.»

گفتنی است ماجرای نیمروز روایتی از جنایات سازمان منافقین در اوایل انقلاب است که ماجرای ترورهای هفتم تیر و هشتم شهریور سال60 را روایت می کند.


Page Generated in 0/0056 sec