printlogo


احمد عزیزی شاعر اهل بیت و انقلاب پس از 9سال بیماری سخت درگذشت
احمدِ عزیز

9دی- احمد عزیزی شاعر برجسته آئینی کشورمان عصر روز دوشنبه گذشته سرانجام پس از 9 سال مقاومت در برابر بیماری در سن 58 سالگی درگذشت.

شاگردی که نوشتن را بدون معلم آموخت
احمد عزیزی در چهارم دی ماه 1337 درسرپل ذهاب  استان کرمانشاه  به دنیا آمد. احمد در کودکی با عشایر سیاه چادرنشین حشر و نشر فراوان داشت و قبل از رفتن به دبستان، خواندن و نوشتن را بدون داشتن معلم و تنها از روی کنجکاوی و تأمل و دقت از نوشته‌های روی تابلوها و اسامی خیابانها و... به خوبی فرا گرفت. قبل از پیروزی انقلاب به دعوت شمس آل احمد به تهران رفت و دیداری نیز با شهید مطهری داشت. با آغاز جنگ، احمد به همراه خانواده به تهران نقل مکان نمود و به همکاری با روزنامه جمهوری اسلامی پرداخت.

شاعری که اذان می‌گفت
نبوغ عزیزی در آثارش مشخص است. احمد نیازی به تفکر نداشت و بلافاصله‌می‌توانست جوابی بدهد و شعر بسراید. او صدای بسیار خوبی داشت. او زمانی مسجد می‌رفت و اذان می‌گفت . بی شک، احمد عزیزی یکی از نام‌‌های درخشان تاریخ ادبیات معاصر کشور است. این شاعر کرمانشاهی با ورود خود به عرصه  شعر در کنار کار و فعالیت مطبوعاتی در اوایل انقلاب بسیار اثر‌گذار بود و به گفته دوستان و بسیاری از شاعران، فضای شعر انقلاب را در آن سال‌ها تحت تاثیر قرار داد.

قرار عاشقانه در نیمه ماه مبارک رمضان
شاعران هر سال همزمان با نیمه ماه مبارک رمضان به دیدار رهبر انقلاب رفته و به شعرخوانی می‌پردازند. در سال‌های گذشته نیز احمد عزیزی یکی از این شاعران بود. در یکی از این شبهای شاعرانه، احمد شعری درباره قمر منیر بنی‌هاشم خواند که مورد توجه آقا قرار گرفت و ایشان خطاب به عزیزی فرمودند: آفرین. خیلی خوب. شسته رُفته، صاف و تمیز از آب در آمده است. آقای عزیزی ماشاء‌الله جزء شاعران پخته و جا افتاده هستند.
ابیاتی از آن شعر را با هم می خوانیم:
شاه ابوالفضل من، مطلع انوار من
زاده ام البنین، حیدر کرار من
جان تو شاه جهان، رحم نما چون شهان
بر دل مجروح من، بر تن بیمار من
مست نباشم ز می، جان من و جان می
سوز دل زینب است آتش رخسار من
فخر کنم بر فلک، ناز کنم بر ملک
ماه بنی هاشم است، دلبر و دلدار من
عازم کرب وبلاست، بهر تو عباس شاه
طبع شکر ریز من، کلک شکر بار من

ارادت به رهبر انقلاب
البته عزیزی هم بارها ارادت قلبی خود به رهبر معظم انقلاب را مطرح کرده بود که نمونه آن را می‌توان در مقدمۀ کتاب «رؤیای رؤیت» دید. عزیزی در مقدمه این کتاب نوشته است:«...امروز عموم ارباب بَصَر و کافۀ اصحاب نظر مستحضرند که جمال سیدعلی را جز به دیدۀ اولیاءِ اِله، نشاید دید و مرتبۀ جنابش را به غیر از ترازوی ولایت نتوان سنجید؛ حضرتش خلفِ صالحِ پیر خمین است و جمالش نور عین و از پنجرۀ باغش رایحۀ اولیاء مطلق درگذر و از شعشعۀ چراغش نور ساداتِ برحق جلوه‌گر است.
ای آنکه عشق خمینی در سر داری! باید که غاشیۀ خامنه‌ای برداری و گرنه از مذهب و ملت گمراهی و در نظر فقیهان ولایت بی‌جایگاه؛ حقا هر که بر جانشین خمینی کافر است از میان رود و هرکس بر ولایت خامنه‌ای منکر است از کشور اسلامیان.
...ای سوختگان! حال که ما را ملاقاتِ حضرت صاحب میسّر نیست و از منزل آن آرامِ جان و کعبۀ دلها ما را خبر نَه، بهتر آنکه بر دامن سید علی آویزیم و به‌واسطۀ وی عطر گلشنِ ولایت در مشامِ جان بیامیزیم، آری اگر ما را به ابروی صاحب زمان نه سعادت پیوست است باری، خامنه‌ای
به دست است.» از او کتاب‌های زیادی منتشر شده است؛ ‌استعداد و نبوغ او در زمینه سرودن و نوشتن بی‌نظیر و پشتکارش در تولید مثال‌زدنی بود اما متاسفانه حادثه‌ای در اسفند 86 باعث شد این نبوغ و استعداد برای سال‌ها اسیر تخت بیمارستان شود و احمد عزیزی در کما به‌سر ببرد.


احمد آقایِ عزیزیِ گُل!
در تمام سالهایی که احمد عزیزی در بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه بستری بود هیچ فردی همچون مقام معظم رهبری پیگیر وضعیت این شاعر اهل بیت(ع) نبود که این پیگیری در سفر رهبر انقلاب به استان کرمانشاه در همان سالها نمود یافت.
ایشان در سفری که به استان کرمانشاه داشتند با حضور در بیمارستان امام رضا(ع) به عیادت از این شاعر گرانقدر پرداختند. رهبری با حضور بر بالین احمد عزیزی خطاب به او فرمودند: «احمد آقایِ عزیزیِ گُل! فرصت خوبی‌ست با خدا خلوت کنی. این فرصت از فرصت‌هایی‌ست که کم پیش می‌آید. با خدای متعال خلوت کن، می‌شنود حرف تو را و پاسخ می‌گوید، ان‌شاءالله. امیدواریم که خداوند متعال تفضلاتش شامل حال شما باشد و عافیت کامل به شما بدهد.»
جالب آن که ایشان آن‍‌قدر در ارتباط با این موضوع دل نگران بودند که در دیدار سالیانه خود با شاعران باز هم یادی از احمد عزیزی کرده و فرمودند: «خدا إن‌شاءالله عزیزی را شفا بدهد. یک غصه‌ای شده در دل ما ماجرای عزیزی.»
حتی وقتی در این دیدار موضوع اعزام عزیزی برای درمان به خارج از کشور مطرح شد، آقا خطاب به وزیر ارشاد فرمودند: «خوب شما تحقیقی بکنید اگر لازم است اعزام بشود کمک کنید.»

شاعر انقلابی و چیره دست
رهبر معظم انقلاب در پیام خود به مناسبت درگذشت احمد عزیزی او را شاعری انقلابی و چیره دست خواندند. متن پیام رهبر انقلاب بدین شرح است:
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
درگذشت شاعر انقلابی و چیره‌دست مرحوم احمد عزیزی را که پس از بیماری پررنج و دیرپای او اتفاق افتاده است به جامعه‌ی ادبی کشور و اهالی شعر و هنر خصوصاً مردم عزیز استان کرمانشاه و به‌ویژه به خانواده‌ی گرامی او که در این گرفتاری نُه‌ساله غمخوار و شریک او بودند، تسلیت می‌گویم و رحمت و مغفرت الهی برای آن مرحوم و اجر و تسلّا برای آنان را از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.


باقیات الصالحات احمد
از این شاعر آثار شعر و نثر ادبی متعددی به یادگار مانده است. سبک شاعری او منحصر به فرد بود و به صورت مثنوی در «کفش‎های مکاشفه» جلوه گر شد. این سبک که عزیزی آن را رواج داد، تاثیر بسیار زیادی در شعر معاصر گذاشت. اشعار عزیزی با عرفان اسلامی آمیختگی دارد و تمجید از اهل بیت در بیشتر آثارش موج می‌زند. «کفش های مکاشفه»، «شرجی آواز»، «خوابنامه و باغ تناسخ»، «ترجمه زخم»، «باران پروانه»، «رودخانه رؤیا»، «ناودان الماس»، «ترانه های ایلیایی»، «ملکوت تکلم»، «سیل گل سرخ»، «روستای فطرت» از آثار این شاعر انقلابیِ اهل بیت هستند.

شکل‌گیری ادبیات انقلاب اسلامی با احمد عزیزی
ناصر فیض شاعر طنزپرداز کشورمان در پی درگذشت احمد عزیزی درباره او می گوید: ادبیات انقلاب اسلامی با نام احمد عزیزی متولد شده و گره خورده است و پس از دوران انقلاب نیز جایگاه خود را حفظ کرده که ریشه در تأتیرگذاری ایشان در شعر دوران انقلاب دارد.
احمد عزیزی با پیوند سبک بیدل با نگاه امروزی در شعر، ترکیب زیبا و جدیدی را خلق کرد که توانست دیدگاه و مفاهیم انقلابی و اجتماعی را با یکدیگر تلفیق کند و سبک نویی را به وجود آورد که در دوره‌ای نیز سبک شعری به نام احمد عزیزی هم در بین شاعران رواج پیدا کرده بود.فیض اضافه کرد: احمد عزیزی زبان خاصی داشت که جدیدترین مفاهیم را در قالب زیبای طنز بیان می‌کرد و شوخ‌ طبعانه و گذرا به موضوعات جدی ورود می‌کرد و هوشمندانه و با ظرفت تمام، کلمات را در اشعار خود می‌گنجاند. عزیزی مردی بی‌ادعا بود که با روی‌ آوردن به مفاهیم انقلاب و ارمانهای آن هیچ زمانی منتفع نشد.
به گفته این شاعر طنزپرداز،‌ احمد عزیزی این حرکات انقلابی را در اشعار خود پیاده کرد و با اشعار خود از زبان فارسی پاسداری کرد.
مصطفی محدثی خراسانی هم درباره عزیزی می گوید: احمد عزیزی چهره منحصر به فرد در شعر انقلاب اسلامی بوده است. به این دلیل که صاحب سبک‌ترین شاعر در دوران گذشته بوده است و ویژگی‌های اخلاقی آن نیز در شعرهایش دیده می‌شود.
اشعار احمد عزیزی با شعرهای هیچ شاعری قابل قیاس نیست و پشتوانه غنی از میراث ملی و مذهبی و عرفانی دارد که باعث شد تا به عنوان یکی از تأثیرگذارترین شاعران دهه 60 و نسل جوان امروزی باشد. حتی بسیاری از جوانان با خواندن اشعار این بزرگ مرد عرصه شاعری به شعر و شاعری علاقمند شدند و راه شعر را در پیش گرفتند.
احمد عزیزی یکی از خلاق‌ترین و نوآورترین شاعران انقلاب است که توانست پاسخگوی عطش موجود در سال‌های انقلاب باشد. شعرهای او زبان سلیس و قابل توجهی دارد و شعر او از میراث ملی، مذهبی و عرفانی بهره‌مند است .  
علی محمد مودب رئیس فرهنگستان شهرستان ادب احمد عزیزی را نماینده جدی خلاقیت در شعر می داند: در عصر امروز و در قالب شعر نو هم که رجعت‌هایی به سوی سنت‌گرایی و محافظه کاری وجود دارد حماسه خلاقیت انفجاری احمد عزیزی آدم را مبهوت خود می‌کند.وی افزود: در زبان تصویر احمد عزیزی آغازگر راهی متفاوت بود و با ظهور انقلاب اسلامی، جریان‌های سنت‌گرای ادبی قوت گرفتند، اما چهره جدیدی چون احمد عزیزی با سبک و شیوه خاص خود در عرصه زیبایی شناسی ادبیات ظهور کرد و از این نظر یکی از بهترین شاعران معاصر کشورمان شد. احمد عزیزی زمانی حرف برای گفتن داشت که ادبیات حرف محور و دردمحور بود و ارجاعات سیاسی و فکری حاکم در زمان غلبه کرده بود که ایشان مرزبان خلاقیت بود و از مرزهای زبان و خلاقیت محافظت می‌کرد. احمد عزیزی دنیای خاصی داشت و افکارش همانند انسان‌های معمولی نبود. غرق در ادراک و تجربه خود از دنیای پیرامونش بود و گفت‌وگوهایش هم مربوط به همان فضا بود. کار ادبی برای احمد عزیزی با لذت‌گره خورده بود و این به خاطر جدی بودن جنبه شعری تجربه‌ او بود، این مسئله باعث می شد تا زمانی که فضای اجتماعی خیلی جدی است، او بتواند لطافت شعری را حفظ کند. امروزه در نوآوری شعر نگرانی بسیاری وجود دارد که نیاز داریم تا با رویش افرادی مانند احمد عزیزی اقداماتی انجا شود تا شعریت و خلاقیت‌های تصویری از بین نرود.


هزاران شایدی که عزیزی را آسمانی کرد
اما شاید باور این موضوع سخت باشد که با وجود این همه عنایت رهبری به این شاعر گرانقدر کشورمان باز هم رنج‌های بیشماری در این 9 سال به او و خانواده‌اش وارد شد. رنج‌هایی که ناشی از بی‌توجهی مسئولین بود. شاید اگر دیگران نیز همچون مقام معظم رهبری پیگیر این وضعیت بودند سرنوشت دیگری برای عزیزی رقم می‌خورد؛ شاید اگر مسئولین هم به اندازه رهبری نگران حال این هنرمند کشورمان بودند، شاید اگر هزینه‌های درمانی او با تعلل پرداخت نمی‌شد و هزاران شاید دیگر که اگر درست و به موقع صورت می‌گرفت؛ شاید احمد عزیزی الان درمیان ما بود و غصه دل رهبر عزیزمان آسمانی نشده بود.   
رنج دیگر خانواده احمد عزیزی از عدم چاپ مجدد آثار گذشته این شاعر حکایت داشت که خواهر وی در مورد تجدید چاپ آثار این شاعر می گوید: امتیاز یکی از آثار این شاعر با عنوان «در گیسوان شب» به ناشر واگذار شده ولی عمده آثار احمد عزیزی آزاد هستند و امکان تجدید چاپ آنها وجود دارد.

خداحافظی احمد با «کفشهای مکاشفه» و پوشیدن «کفشهای مشاهده»
احمد عزیزی ظهر جمعه 13 اسفندماه جاری با وخامت حال تحت عمل جراحی روده قرار گرفت.
این شاعر مجددا در روز یکشنبه 15 اسفند برای ادامه مسیر درمانی قرار بود جراحی شود اما با توجه به توسعه بیماری پزشکان او را عمل نکردند. اما با توجه به اینکه رگ‌های این شاعر طی این‌ سال‌ها بر اثر کما آسیب دیده و خشک شده بود تغذیه از راه سروم را هم نپذیرفت. بر این اساس 9 سال مقاومت با این بیماری جواب نداد و در نهایت احمد عزیزی که از 15 اسفند 1386 تاکنون به علت کاهش سطح هوشیاری ناشی از تشنج و اختلالات قلبی و کلیوی در بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه بستری و در حالت اغما به سرمی برد، در تاریخ  16 اسفند سال 1395 به دلیل وخامت حال ناشی از کاهش سطح هوشیاری، بیماری قلبی و کلیوی و ریوی دار فانی را وداع گفت.


Page Generated in 0/0041 sec