printlogo


ناکام ماندن تلاش فرمانداری دولت روحانی در تکرار «رد صلاحیت»
حمید رسایی در انتخابات میاندوره ای مجلس تایید صلاحیت شد
رسایی به احترام کاندیداهای اصفهانی از نامزدی انتخابات میان دوره ای انصراف داد

9دی- نماینده پرتلاش مجلس هشتم و نهم که در سال 94 با تلاش دولت حسن روحانی و پرونده سازی مبنی بر تخلفات اداری و مالی فرصت نکرده بود مستندات کافی در خصوص رد این اتهامات را به شورای نگهبان ارائه دهد و به همین دلیل برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شده بود‍، یک سال بعد همزمان با آغاز ثبت نام برای انتخابات میاندوره ای اصفهان، از این حوزه انتخابیه ثبت نام کرد و تایید صلاحیت شد.

پرونده سازی پشت پرده ردصلاحیت
آذر ماه سال 1393 بود که اشرفی اصفهانی رئیس هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری در گفتگو با رسانه ها به شکل ناشیانه ای از سناریوی از پیش طراحی شده دولت یازدهم برای حذف منتقدانش رونمایی کرد و با اشاره به حکم صادره هیات رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری برای حمید رسایی مبنی بر پنج سال انفصال از مدیریت عالی در دولت، خبر از تلاش دولت برای رد صلاحیت وی در انتخابات دهم مجلس داد.
رسایی علی رغم پیگیری بسیار نتوانست شکایت از این حکم را به ثمر رسانده و آن را در روزهای پایانی سال 94 نقض کند؛ به همین دلیل نیز از حضور در دهمین دوره انتخابات مجلس باز ماند ‌اما با پیگیری های صورت گرفته و ارائه اسناد و مستندات اداری و حقوقی به مراجع قضایی در طول یک سال گذشته، موفق به نقض حکم سیاسی و مغرضانه هیات رسیدگی به تخلفات اداری نهاد  ریاست جمهوری دولت حسن روحانی شد.
با شکایت رسایی نسبت به حکم هیات رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری، دیوان عدالت اداری به بررسی این پرونده ورود کرد. پس از بررسی اسناد و مدارک مطابق رای دیوان عدالت اداری مورخ 22/12/95 به شماره پرونده 1/951182 و شماره دادنامه 2608 «از آنجا که پرونده مورد استناد هیأت رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری قبلا در دادگاه ویژه روحانیت رسیدگی شده و حمید رسایی نسبت به اتهامات وارده تبرئه و پرونده مختومه شده است؛ همچنین از آنجا که مطابق بررسی اسناد، وجوه برداشتی از حساب انجمن نمایش برای پرداخت حقوق به نیروهای شرکتی بوده که پس از وصول اعتبارات، مجددا به حساب انجمن نمایش برگشت داده شده و این خود حکایت از عدم احراز سوءنیت مدیر وقت ارشاد (حمید رسایی) داشته است، حکم صادره توسط هیات رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری علیه حمید رسایی نقض شده و برائت شاکی از تخلف انتصابی صادر و اعلام می شود.»
بنابر این بر خلاف فضاسازی و ادعاهای برخی از رسانه های معاند از جمله روزنامه های دولتی و اصلاح طلب،‌ اولاً رای صادره (پنج سال انفصال از مدیریت عالی دولتی)‌ توسط هیأت رسیدگی به تخلفات نهاد ریاست جمهوری یک حکم قضایی نبوده بلکه حکمی اداری است و اساسا نباید در بررسی صلاحیت ها مورد توجه قرار می گرفت. ثانیاً محکمه صالحه قضایی (دیوان عدالت اداری) حکم صادره را به دلیل غیرقانونی بودن باطل و ملغی کرده است.

فرمانداری اصفهان چرا رسایی را رد صلاحیت کرد
بعد از ثبت نام رسایی برای انتخابات میاندوره ای اصفهان،هیأت اجرایی انتخابات که توسط فرمانداری های دولت تعیین می شود، حمید رسایی را رد صلاحیت کرد. مطابق ماده واحده مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصوب مورخ 22/8/78 که به امضای مرحوم هاشمی رفسنجانی رسیده، «چنانچه صلاحیت داوطلبی را رد کردند، باید علت رد صلاحیت را با ذکر مواد قانونی مورد استناد و دلایل مربوط، به داوطلب ابلاغ نمایند و در صورت درخواست داوطلب، باید دلایل و مدارک رد صلاحیت نیز توسط مرجع رسیدگی کننده (که در این مرحله هیات اجرایی فرمانداری است) به اطلاع وی رسانده شود».
اما فرمانداری اصفهان که بنایی بر اجرای قانون نداشت، هرگز حاضر به ارائه مستندات رد صلاحیت رسایی نشد! جالب اینجاست که در نامه فرماندار اصفهان، دلیل رد صلاحیت رسایی (بدون ارائه مدرک) بند ۶ ماده ۲۸ و بند ۱۱ ماده ۳۰ قانون انتخابات عنوان شده است! متن بند ۶ عبارت است از «برخورداری داوطلب از سلامت جسمی در حد نعمت بینایی، شنوایی و گویایی» و متن بند ماده ۱۱ عبارت است از «محکومین به سوءاستفاده مالی به حکم محاکم صالحه قضایی» و این در حالی است که رسایی از سلامت کامل برخوردار بوده و هیچ حکم قضایی نیز مبنی بر سوءاستفاده مالی وی وجود ندارد.
از طرفی حکمی که هیأت رسیدگی به تخلفات نهاد ریاست جمهوری (که محکمه صالحه قضایی هم نیست) صادر کرده بود، در روزهای پایانی اسفند ماه سال 95 توسط دیوان عدالت اداری نقض و مدیر کل سابق ارشاد قم تبرئه شد! جالب اینجاست که هیچ یک از رسانه های همسو با دولت، هرگز به دلایل مسخره ای که فرمانداری اصفهان با استناد به آنها حمید رسایی را رد کرده بود، نپرداختند. رسانه هایی که نسبت به رد صلاحیت چهره های همسو با خود جنجال راه می انداختند، درباره رد صلاحیت رسایی دم باز نکردند اما همین رسانه ها بعد از تایید صلاحیت وی، شروع به اعتراض کردند که چرا فردی که سال گذشته رد صلاحیت شده امسال تایید صلاحیت می شود.

 

انصراف از کاندیداتوری در اصفهان
در آخرین ساعت های تنظیم این خبر،‌ مطلع شدیم حجت الاسلام حمید رسایی نماینده دوره های هشتم و نهم مردم تهران در مجلس و مدیر مسئول هفته نامه 9دی که از حوزه انتخابیه اصفهان تایید صلاحیت شده بود، از ادامه رقابت انتخاباتی انصراف داده است؛ رسایی در متن مکتوبی اعلام کرد:
«بسم الله الرحمن الرحیم. با سلام خدمت همه برادران و خواهران گرامی  شهر پرآوازه اصفهان در هنر، صنعت و ولایتمداری؛ از حدود سه ماه قبل بنابر ضرورت هایی که احساس می کردم با توجه به امکان قانونی قصد داشتم تا در صورت کسب اعتماد شما در انتخابات میاندوره ای مجلس دهم، وارد مجلس شورای اسلامی شده و تمام توان و ظرفیت ملی خود را در راستای دفاع از حقوق انقلاب اسلامی و مردم انقلابی و زحمت کش آن شهر بکار گیرم.
اکنون با توجه به حضور برخی از کاندیداهای آشنا به جغرافیای فرهنگی، سیاسی، اقتصادی اصفهان و ضرورت کمک به جریان انقلابی برای معرفی کاندیدای واحد و از آنجا که احساس می کنم حضورم، می تواند سبب تشتت آرای نیروهای انقلابی شهر شود، از ادامه حضور در انتخابات میاندوره ای اصفهان انصراف می دهم و با توجه به نیاز جبهه انقلاب در معرفی کاندیدای واحد اصلح در انتخابات ریاست جمهوری، برای پایان دادن به دولت خسته،کم کار،مدافع مفسدان اقتصادی، رفاه طلب، اشرافیگرا و متمایل به نظام سلطه، تمام توان و تلاش خود را برای کمک به کاندیدای اصلح ریاست جمهوری به کار خواهم گرفت و همانطور که در تمام سخنرانی هایم تأکید کرده ام باز یادآور می شوم که اگر می خواهید در پیگیری مشکلات شهرتان و در تحقق آرمان های انقلاب اسلامی، سهم تاثیرگذاری داشته باشید، حتما به یک چهره باسابقه انقلابی و وفادار به آرمان های امام امت و رهبر عظیم الشأن اعتماد کنید و به هیچ وجه به گزینه هایی که با وعده های دروغ به دنبال آرای شما هستند اما در بزنگاه های حساس دفاع از انقلاب (مثل فتنه سال 88 و تصویب برجام) ، هیچ نشانه ای از حضورشان نمی بینید، کسانی که بیش از مردم به احزاب و گروه های سیاسی متعهدند و خود را وامدار آنها می دانند، به کسانی که مورد حمایت گروه های معاند سیاسی هستند،‌رای ندهید که در این صورت فقط به ضرر خود اقدام کرده اید.
در طول این مدت با سفر به شرق و غرب اصفهان و شمال و جنوب آن و ایراد ده ها سخنرانی و جلسه هم اندیشی، ضمن آشنایی بیشتر با فرهنگ غنی مردم اصفهان، توانستم در راستای دفاع از مبانی انقلاب، انجام وظیفه نمایم و توفیق پیدا کردم علاوه بر دوستان خوشنامی که از گذشته دور افتخار آشنایی با آنها را داشتم با عزیزان و دوستان جدیدی باب آشنایی را باز کنم. ان شاءالله این ارتباط مقدس و انقلابی با مردم و دوستان اصفهانی ام در راستای جهاد در مسیر تکاملی نظام مقدس جمهوری اسلامی تداوم و استمرار یابد. / حمید رسایی- 25 فروردین ماه 96»


Page Generated in 0/0055 sec